VoiceChasers Login :: Register  
Home Database Community Events Shop Help Contact
Please register with us to participate in the forums and suggest updates to our
database via the links at the bottom of every voice actor and production page.

 
Avatar: The Last Airbender
Avatar: The Last Airbender


Genre: Animated Series
Release Dates: 21 February 2005 - 19 July 2008
Voice Director: Andrea Romano


VOICE CREDITS
Character Actor Episode / Addl. Info
Aang Zachary Tyler Eisen
  Mitchel Musso (Pilot Episode)
  Asuka Nakase (Japanese)
Actor Bumi Dee Bradley Baker "The Ember Island Players"
Actor Jet Dee Bradley Baker "The Ember Island Players"
Actor Prince Zuko Derek Basco "The Ember Island Players"
Actor Sokka Scott Menville "The Ember Island Players"
Actor Toph Bei Fong John DiMaggio "The Ember Island Players"
Actor Uncle Iroh John DiMaggio "The Ember Island Players"
Actress Aang Rachel Dratch "The Ember Island Players"
Actress Katara Grey Griffin "The Ember Island Players"
Actress Princess Azula Julia Stoepel (German) "The Ember Island Players"
  Tara Strong "The Ember Island Players"
Actress Princess Yue Jennie Kwan "The Ember Island Players"
Animal Trainer Dee Bradley Baker "Appa's Lost Days"
Appa Dee Bradley Baker
Avatar Kuruk Jim Meskimen "Sozin's Comet, Part 2: The Old Masters"
Avatar Kyoshi Jennifer Hale "Avatar Day"
Avatar Roku James Garrett
Avatar Yangchen Tress MacNeille "Sozin's Comet, Part 2: The Old Masters"
Bato Richard McGonagle "Bato of the Water Tribe," "The Guru," "The Awakening," "The Day of Black Sun"
Broadswordsman Joe Alaskey "The Swamp"
Bully Guard Roger Rose "The Boiling Rock"
Bureaucrat Karen Maruyama "The Serpent's Pass"
Bushi/Dock/Xu Paul Eiding "The Painted Lady"
Cabbage Merchant James Sie "The King of Omashu", "The Waterbending Scroll"
Canyon Guide Leonard Stone "The Great Divide"
Captain Li Keone Young "The Waterbending Master"
Chan Erik von Detten "The Beach"
Chey John Kassir "The Deserter"
Chief Arnook Jon Polito "The Waterbending Master," "The Siege of the North"
Circus Master Robin Atkin Downes "Return to Omashu"
Colonel Mongke Malachi Throne "The Desert"
Commander Zhao Jason Isaacs
Dealer Joe Alaskey "The Runaway"
Due Carlos Alazraqui "The Swamp," "The Day of Black Sun"
Earth King Phil LaMarr "The Earth King," "The Guru," "The Crossroads of Destiny"
Fire Lord Azulon Walker Edmiston "Zuko Alone"
Fire Lord Ozai Mark Hamill
Fire Lord Sozin Ron Perlman "The Avatar and the Firelord"
Fire Nation Soldier Jim Meskimen "The Waterbending Scroll"
Fire Sage Shyu Michael Yama "Avatar Roku"
Fisherman Robert Pine "The Storm"
Fisherman's Wife Susan Silo "The Storm"
Fung Peter Jessop "The Desert"
Gan Jin Leader Rene Auberjonois "The Great Divide"
Gan Jin Scout Scott Menville "The Great Divide"
Gansu Brian O'Neill "Zuko Alone"
General Bujing Daniel Riordan "The Storm"
General Fong Daniel Dae Kim "The Avatar State"
General How Jim Meskimen "The Earth King"
General Mung Daniel Riordan "The Painted Lady"
General Shinu Nick Jameson "The Blue Spirit," "Sozin's Comet, Part 1: The Phoenix King"
General Sung Barry Dennen "The Drill"
Governor of New Ozai Paul Eiding "Return to Omashu"
Gow Gary Sturgis "Zuko Alone"
Gran Gran Melendy Britt "The Boy in the Iceberg," "The Avatar Returns"
Guru Pathik Brian George "Appa's Lost Days," "The Guru"
  Yasuhiko (Japanese)
Hahn Ben Diskin "The Siege of the North"
Hakoda Andre Sogliuzzo
Hama Tress MacNeille "The Puppetmaster"
Haru Michael Dow "Imprisoned," "The Day of Black Sun"
Haru's Mom Pat Musick "Imprisoned"
Headmaster Jim Ward "The Headband"
Herbalist Jodi Carlisle "The Blue Spirit"
Hide Matthew Underwood "The Headband"
High Sage Keone Young "Sozin's Comet, Part 3: Into the Inferno," "Sozin's Comet, Part 4: Avatar Aang"
Huu William H. Bassett "The Swamp," "The Day of Black Sun"
Jeong Jeong Keone Young "The Deserter"
Jet Florian Knorn (German)
  Crawford Wilson
Jin Marcella Lentz-Pope "The Tales of Ba Sing Se"
Joo Dee Lauren Tom "City of Walls and Secrets"
June Jennifer Hale "Bato of the Water Tribe," "Sozin's Comet, Part 1: The Phoenix King," "Sozin's Comet, Part 2: The Old Masters"
Katara Mirjami Heikkinen (Finnish)
  Ilaria Latini (Italian)
  Mae Whitman
King Bumi Veikko Honkanen (Finnish)
  Andre Sogliuzzo
Lao Bei Fong (Toph's Father) Cam Clarke "The Blind Bandit"
Leader Michael Hagiwara "The Spirit World," "Avatar Roku"
Li Takayo Fischer
Lily Laraine Newman "The Cave of Two Lovers"
Lion-Turtle Kevin Michael Richardson "Sozin's Comet, Part 2: The Old Masters"
Little Boy Will Shadley "The Painted Lady"
Little Fire Nation Girl Julianna Rose "Avatar Day"
Lo Takayo Fischer
Long Feng Clancy Brown
Mai Tanya Kahana (German)
  Annituuli Kasurinen (Finnish)
  Cricket Leigh
Master Pakku Victor Brandt "The Waterbending Master," "The Siege of the North"
Master Yu Sab Shimono
Mechanist Rene Auberjonois "The Northern Air Temple," "The Day of Black Sun"
Meng Jessie Flower "The Fortune Teller"
Ming Serena Williams "The Day of Black Sun" Pt. 1
Miyuki Dee Bradley Baker "The Blue Spirit"
Moku Derek Basco "The Cave of Two Lovers"
Mom Barbara Goodson "The Cave of Two Lovers"
Momo Dee Bradley Baker
Monk Gyatsu Sab Shimono
Ms. Kwan Jeanne Sakata "The Headband"
Mugger Tycho Quinton Flynn "The Legend of Ba Sing Se"
Music Teacher Philip Proctor "The Headband"
Old Wanderer James Shigeta "The Spirit World"
On Ji Tinashe Kachingwe "The Headband"
Oyaji James Sie "The Warriors of Kyoshi," "Avatar Day"
Pao George Kee Cheung "City of Walls and Secrets," "Lake Laogai"
Piandao Robert Patrick "Sokka's Master"
Pipsqueak Sterling Young
Pirate Captain Jack Angel "The Waterbending Scroll"
Prince Zuko Dante Basco
  Tomoyoshi Fukazu (Japanese)
  Sebastian Schulz (German)
  Alexis Tomassian (French)
Prince Zuko (young) Elijah Runcorn "Zuko Alone"
Prince Zuko Actor Derek Basco "The Ember Island Players"
Princess Azula Grey Griffin
  Annituuli Kasurinen (Finnish)
Princess Yue Johanna Braddy
Professor Zei Raphael Sbarge "The Library"
Quon Kurt Fuller "Lake Laogai"
Ruon-Jian Ross Thomas "The Beach"
Scary Prisoner Jason Miller "Avatar Day"
Sela Susan Eisenberg "Zuko Alone"
Senior Monk Clyde Kusatsu "The Storm"
Shoji Noah Luke "The Headband"
Shyu Michael Yama "Avatar Roku"
Smellerbee Nika Futterman
Sokka Jack DeSena
  Samuel Harjanne (Finnish)
Song Kim Mai Guest "The Cave of Two Lovers"
Suki Annituuli Kasurinen (Finnish)
  Jennie Kwan
Sun Warrior Chief Robert Ito "The Firebending Masters"
Than Brian Tochi "The Serpent's Pass"
The Boulder Mick Foley "The Blind Bandit," "The Day of Black Sun"
The Duke Mitch Holleman
Tho Carlos Alazraqui "The Swamp," "The Day of Black Sun"
Toph Bei Fong Jessie Flower
  Azuma Sakamoto (Japanese)
  Marie-Luise Schramm (German)
Ty Lee Olivia Hack
  Anne Helm (German)
Tyro Kevin Michael Richardson "Imprisoned," "The Day of Black Sun"
Uncle Iroh Greg Baldwin (2007)
  Mako (2005-2007)
Wan Shi Tong Hector Elizondo "The Library"
War Minister Qin Kristoffer Tabori "The Northern Air Temple," "The Drill," "The Day of Black Sun"
Warden George Takei "Imprisoned"
  Wade Williams "The Boiling Rock"
Warden Poon Wayne Duvall "Sokka's Master"
Xin Fu Marc Graue
Yagoda Lucille Bliss "The Waterbending Master," "The Siege of the North" Pt. 1
Yon Rha Timothy Dang "The Southern Raiders"
Young Roku Andrew Caldwell "The Avatar and the Firelord"
Young Sozin Lex Lang "The Avatar and the Firelord"
Yung (Omashu Resistance Leader) Fred Tatasciore "Return to Omashu"
(additional voices) Rauno Ahonen (Finnish)
  Eric Bauza "The Boiling Rock"
  Gabrielle Carteris "The Blind Bandit"
  John DiMaggio "The Blind Bandit"
  Bruce Locke
  Madeline Lovejoy "The Boy in the Iceberg," "The Avatar Returns"
  Susa Saukko (Finnish)
  Zachary Throne
  Adam Wylie "The Blind Bandit"


© 1996-2019 Dekiru Productions LLC, All Rights Reserved
About :: Terms of Use :: Privacy Policy